Blog Fit Health Farmaci10 këshilla për shëndetin e meshkujve

10 këshilla për shëndetin e meshkujve

Ka sëmundje thjesht mashkullore dhe të tjera ekskluzivisht femra, sepse meshkujt dhe femrat ndryshojnë nga ana anatomike dhe fiziologjike (sistemi riprodhues dhe funksionaliteti hormonal); atëherë ka nevoja që duhet të kenë parasysh si specifikat e burrave dhe grave, ashtu edhe faktorët e ndryshëm fiziologjiko-socio-kulturorë që të dy përcaktojnë dhe i nënshtrohen.
Meshkujt duket se janë më pak të prirur të kujdesen për trupin e tyre sesa femrat, duke lënë pas dore parandalimin dhe duke i kushtuar vetëm minimumin shëndetit. Për njeriun, sëmundja është një lloj tabu: meshkujt italianë shkojnë te mjeku vetëm kur nuk mund të bëjnë më pa të ose kur nxiten nga nënat ose shoqëruesit. Megjithatë, disa indikacione të thjeshta mund të jenë thelbësore për parandalimin e sëmundjeve të shumta dhe për mirëqenien e njeriut, ndaj le të shohim së bashku disa këshilla të dobishme, të cilat duhet të ndjekin meshkujt në të gjitha moshat.

Contents
DIET E BALANCUR DHE E NDRYSHME
KONTROLLO BELIN
HIDRATE MJAFTUESHME
FUTBOLLI JO VETËM SI SPORT
PIJET ALKOLIKE NDIKOJNE NEGATIVISHT NE SHENDETIN E NJERIUT
NDALONI PLAKJEN DHE RËNJEN E FLOKËVE
DUHAN: JO FALEMINDERIT
THUAJI- JO STRESIT
ASAP, Lëviz sa më shumë!
PARANDALIMI I SËMUNDJEVE.
DIET E BALANCUR DHE E NDRYSHME
Nuk ka ushqime magjike, por ekuilibra të saktë . Njeriu duhet të marrë rregullisht fruta dhe perime, drithëra dhe ushqime të pasura me proteina të shëndetshme si bishtajore, mish, peshk dhe djathë. Meshkujt priren të konsumojnë ushqime të gatshme ose të kenë shumë erëza: kini kujdes, sepse ushqimet e gatshme shpesh përmbajnë shumë yndyrë dhe shumë kripë, përbërës që kontribuojnë në rritjen e vlerave të kolesterolit dhe presionit të gjakut. Megjithatë, veshja e tepërt kontribuon në shtimin e peshës. Zgjidhja është të preferoni përbërës individualë duke i përgatitur në mënyrë të thjeshtë dhe gjithmonë të lexoni etiketat përpara se të blini ushqime të përpunuara, të konservuara ose të gatshme.

KONTROLLO BELIN
Shpërndarja e indit dhjamor të tepërt ndryshon shumë midis burrave dhe grave. Në fakt, për shkak të ekuilibrit të tij hormonal, njeriu priret të grumbullojë yndyrë në bark. Kujdes, sepse pikërisht kjo e fundit tregon yndyrën viscerale që luan një rol vendimtar në shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme si hipertensioni arterial , vlerat e larta të kolesterolit dhe triglicerideve (rritje e rrezikut kardiovaskular), steatoza hepatike (mëlçia e dhjamosur). Sigurisht që teprica e yndyrave dhe konsumimi i sheqernave luajnë një rol vendimtarthjeshtë, ndaj duhet të përpiqeni t’i kufizoni sa më shumë këta përbërës. Ne mbajmë nën kontroll belin si dhe peshën e trupit, duke matur perimetrin e belit me një centimetër rrobaqepëse. Le të mbajmë një centimetër mbi kërthizë si referencë: vlerat mbi 94 cm janë tregues i një rreziku mesatarisht të rritur për të pasur ngjarje kardiovaskulare, vlerat mbi 102 janë tregues të një rreziku të lartë.

HIDRATE MJAFTUESHME
Uji gjendet në bazën e piramidës ushqimore, por shpesh nuk konsiderohet ushqim dhe për këtë arsye shpesh harrohet. Në realitet njeriu përbëhet kryesisht nga uji dhe humbjet gjatë ditës nëpërmjet djersitjes, eliminimit, transpirimit janë të shumta dhe përfshijnë edhe humbjen e kripërave minerale të çmuara , prandaj riintegrimi me sasitë e duhura është thelbësor. Të paktën 1,5-2 litra në ditëjanë sasitë minimale që duhen marrë, që duhet të rriten nëse temperatura e jashtme është e lartë ose në prani të aktivitetit fizik intensiv. Uji futet edhe duke ngrënë ushqime që janë në vetvete të pasura me ujë, si frutat dhe perimet, të pasura me kripëra minerale. Kini kujdes sepse etja nuk ndjen si uria, përveç rasteve kur jemi tashmë të dehidratuar, ndaj le të përpiqemi t’i vendosim vetes synime si tetë gota në ditë për të garantuar hidratim korrekt. Një truk për të mos e harruar është të keni gjithmonë një shishe me ujë para jush.

FUTBOLLI JO VETËM SI SPORT
Kalciumi është një element themelor për shëndetin e njerëzve pasi është i përfshirë në shumë funksione jetësore të trupit tonë. Roli i tij njihet për shëndetin e dhëmbëve dhe kockave, por ndërhyn në reaksionet biokimike për funksionimin e zemrës dhe sistemit nervor. Osteoporoza është një sëmundje e kockave që prek më së shumti gratë në menopauzë, por kjo nuk do të thotë se vetëm ato kanë nevojë për kalcium për ta luftuar atë. Osteoporoza përfshin të dy gjinitë, në të vërtetë meshkujt shpesh rrezikojnë ta nënvlerësojnë këtë aspekt dhe të kenë komplikime më të këqija pikërisht sepse besojnë se është një patologji thjesht femërore. Marrja e kalciumit duhet të jetë e mjaftueshme që në foshnjëri, sepse ndihmon në ndërtimin e masës kockore të nevojshme për të parandaluar osteoporozën. Prandaj rekomandojmë një porcion qumësht ose kos në ditë, një pjatë të dytë me bazë djathi disa herë në javë dhe shtimin e një luge Grana Padano DOP në pjatat e para. Hulumtimet në subjekte të rritur (burra dhe gra) kanë treguar se plotësimi i dietës së zakonshme me 30 gram Grana Padano DOP 12 muaj në ditë për 2 muaj ndihmon në uljen e presionit të lartë të gjakut .

PIJET ALKOLIKE NDIKOJNE NEGATIVISHT NE SHENDETIN E NJERIUT
Alkooli nuk sjell asnjë lëndë ushqyese të dobishme në organizëm, përkundrazi, etanoli në pijet alkoolike shkakton, nëse pihet më shumë se 1 gotë në ditë për gratë dhe 2 për burrat, pothuajse gjithmonë shtim në peshë: nga pikëpamja ushqyese, alkooli. përfaqëson një ushqim me “kalori të lartë” edhe pse nuk jep lëndë ushqyese, për këtë arsye kaloritë e alkoolit përkufizohen si “kalori boshe”. Një përbërës i alkoolit është etanoli , një substancë potencialisht toksike që mund të shkaktojë varësi dhe varësi dhe drejtpërdrejt ose tërthorazi të shkaktojë dëme të rënda në organe të ndryshme. Efektet e menjëhershme variojnë nga humbja e koordinimit, zvogëlimi i kthjelltësisë, ngadalësimi i reflekseve, fillimi i të përzierave dhe të vjellave deri në humbjen e vetëdijes dhe koma etilik. Në afat të gjatë,Konsumimi i tepërt i alkoolit mund të dëmtojë disa organe duke përfshirë trurin, mëlçinë, stomakun dhe zemrën . Ndaj, kur dilni me miqtë, dilni për darkë dhe dëshironi të kaloni një mbrëmje të gëzuar, është mirë të mendoni se ndërsa pimë alkool marrim etanol . Nëse dëshironi të pini, bëjeni gjithmonë me stomakun plot dhe me masë, duke i lejuar vetes një ose dy gota verë, ndoshta të kuqe, sepse përmban pak resveratrol, i cili është një antioksidant i fuqishëm.

NDALONI PLAKJEN DHE RËNJEN E FLOKËVE
Vitet e fundit, edhe meshkujt duket se janë bërë më të ndjeshëm ndaj masave që mund të ngadalësojnë procesin e plakjes. Rrudhat, por mbi të gjitha rënia e flokëve, janë objekti kryesor i vëmendjes së meshkujve. Këto dy probleme nuk përcaktohen vetëm nga komponentët gjenetikë por edhe nga stresi dhe mungesa e ushqimit. Në fakt, përfitimet mund të gjenden në frutat dhe perimet që janë të pasura me vitamina dhe antioksidantë, thelbësorë për kujdesin e lëkurës; furnizimi me vitamina A dhe grupi B, minerale si zinku , seleniumi , lëndë ushqyese me të cilat Grana Padano është e pasur , përkundrazi janë flori për mirëqenien e flokëve. Hekuri që përmban mishi dhe perimet është gjithashtu i dobishëm, por në këto të fundit nuk është shumë i disponueshëm në bio, ndaj është e nevojshme t’i kalojmë me vaj dhe limon, sepse nëse vitamina C favorizon përthithjen e hekurit, vaji i ullirit është i pasur me vitaminë E. një tjetër antioksidant i fuqishëm.

DUHAN: JO FALEMINDERIT
Pasojat e pirjes së duhanit në shëndetin tonë janë të shumta dhe jo vetëm në mushkëri: – prodhimi i tepërt i mukusit në bronke; – shkatërrimi i indeve të shëndetshme të mushkërive deri në formimin e tumoreve të mushkërive ; – ngurtësim i arterieve, me pasojë rritje të rrezikut të hipertensionit arterial; – sulm në zemër dhe goditje cerebrale ; – lodhje dhe performancë e dobët e muskujve; – rritje e sekrecioneve të acidit në stomak për shkak të gastritit dhe ulcerës, gingivitit dhe halitozës; – pagjumësi; – mosfunksionim erektil, ulje e fertilitetit; – Rritja e rrezikut për tullac;

– plakja e lëkurës me shfaqjen e rrudhave, qeskat nën sy dhe lëkurë të verdhë.

Në çdo cigare ka mbi 4000 substanca kimike si katrani (ajo e asfaltit), acetoni, amoniaku (ai që përdoret për pastrim), si dhe monoksidi i karbonit, formaldehidi, arseniku, derivatet e cianideve, aditivë kimikë, me irritues dhe oksidues: ato irrituese krijojnë reaksion inflamator, ato oksiduese prodhojnë “radikale të lira” të cilat duke reaguar me ADN-në e njeriut shkaktojnë fenomene mutacioni, kancerogjeneze dhe vdekjeje qelizore.
Një rol të veçantë luan nikotina e cila është përgjegjëse për “varësinë” ndaj duhanit. Efekti fillestar e bën duhanin të këndshëm sepse me sa duket stimulon aftësinë për t’u përqendruar dhe rezistencën ndaj stresit psikofizik. Megjithatë, në planin afatgjatë, pirja e duhanit bëhet një domosdoshmëri nga e cila nuk mund të largohesh. Më mirë qëndroni larg këtij zakoni të keq dhe thoni jo pa kushte.

THUAJI- JO STRESIT
Në çdo moshë njeriu mund t’i nënshtrohet stresit të llojeve të ndryshme: studimi, puna, familja, marrëdhëniet, shëndeti, situata ekonomike. Mendja ka një rol vendimtar në menaxhimin e të gjitha këtyre situatave që trupi nuk është në gjendje t’i luftojë natyrshëm. Stresi mund të shkaktojë ndryshime në peshën trupore (si të tepërt ashtu edhe në defekt), por edhe manifestime klinike si çekuilibër në funksionin e zorrëve, dermatit, alopeci të mjekrës, ulje të sistemit imunitar.
Shmangia e stresit nuk është pothuajse kurrë e mundur, por ai mund të reduktohet dhe të bëhet më pak i rrezikshëm. Për ta bërë këtë, ne duhet të kujdesemi për veten dhe të përpiqemi të jetojmë një jetë që nuk na dëmton. Organizimi i punës në mënyrë që të jetë padyshim i ndarë nga relaksimi dhe argëtimi, duke ushtruar një hobi, një sport që ndër të tjera prodhon endorfinë, një hormon që nxit qetësinë dhe përmirëson humorin, duke qenë bashkë me të tjerët edhe vetëm për të bërë muhabet të kota, dhe sigurisht ushtrime relaksi, joga, stërvitje autogjene. Gjetja e kohës për gjëra të këndshme që na ndihmojnë të luftojmë stresin duhet të jetë një angazhim që bëjmë për shëndetin. E fundit por jo më pak e rëndësishme: qeshni , qeshni , qeshni , shpesh është më mirë se ilaçi.

ASAP, Lëviz sa më shumë!
Aktiviteti fizik nuk duhet të mungojë kurrë në jetën e një mashkulli dhe është e kotë t’i kushtoni vëmendje të ushqyerit nëse nuk hidhni një hap. Përfitimet që lëvizja mund t’i sjellë trupit tonë janë të shumta: nga kontrolli i peshës, te relaksimi i mendjes, nga ruajtja e vlerave të gjakut si sheqeri në gjak dhe kolesteroli, te kënaqësia personale dhe socializimi. Idealja do të ishte të ndani të paktën dy orë e gjysmë ( optimumi 5 ) aktivitet fizik , nga mesatarja në më intensive, brenda javës, duke praktikuar atë që preferoni më shumë: vrapim , çiklizëm , futboll , tenis , golf , ecja nordike etj.
Nëse nuk jeni në gjendje, për shkak të angazhimeve të përditshme, të lëvizni me një program të përcaktuar, mund të kërkoni aktivitet fizik duke hequr dorë nga stili total i ulur i jetesës: ngjitja e shkallëve, kopshtari, rregullimi i kopshtit, ecja në punë, Shkurtimisht, përpiquni të bëni të paktën 10,000 hapa në ditë. Krahas aktivitetit aerobik, është e rëndësishme të alternohen me ushtrime forcuese anaerobe për të formësuar muskujt: ushtrime me peshë trupore, ngritje peshe të moderuara. Ushqyerja luan një rol të rëndësishëm nëse dëshironi t’i përkushtoheni një programi më intensiv të aktivitetit fizik, në këtë rast shmangni “bëje vetë” ose “thasë”, por mbështetuni tek njerëzit ekspertë dhe kompetent.

Në këtë rast këshillohet të lexoni këtë manual të cilin mund ta shkarkoni në format : “Trajnimi fillon në tavolinë”.

PARANDALIMI I SËMUNDJEVE.
Fatmirësisht mjekësia ka bërë progres në fushën e parandalimit. Ka shumë ekzaminime dhe shumë truke të vogla që ju lejojnë të diagnostikoni hershëm,parandalon shumë sëmundje, që në këtë mënyrë mund të trajtohen lehtë dhe të zgjidhen pa komplikuar gjëndjen tuaj shëndetësore. Kur jeni në moshën pediatrike, kontrollet janë të rregullta dhe të vazhdueshme. Është pas kësaj faze të jetës që rreziku për shëndetin rritet, por kontrolli zvogëlohet. Nëse mashkulli neglizhon aspektin e parandalimit dhe nuk kryen kontrolle të rregullta, siç ndodh shpesh, rreziku është që të ketë një rritje shqetësuese të shumë patologjive mashkullore (si varikocela ose tumoret që prekin prostatën dhe fshikëzën) të cilat mund të shmangen ose trajtohet në mënyrë më efektive me diagnozën në kohë. E njëjta gjë vlen edhe për presionin e lartë të gjakut, diabetin etj. të cilat mund të diagnostikohen por edhe të trajtohen në mënyrë të thjeshtë, shpesh vetëm me masa dietike.
Nuk duhet shumë! Kontaktoni mjekun tuaj,trajtimi dhe orientimi I duhur drejt konsultave dhe analizave më të përshtatshme për ju është shërbimi I duhur ndaj vetes tuaj,ndjekja e udhëzimeve të stilit të jetesës mund të ndryshojë vërtet jetën tuaj. Këshillohet, duhet të jetë rregull, pas moshës 50 vjeçare t’i nënshtroheni një procedure diagnostike për sistemin kardiovaskular (vizita te kardiologu ) mundësisht një eko-color-Doppler i të gjithë sistemit vaskular, ushtrim elektrokardiogrami),Konsulta për prostatën (duke bë një vizitë tek urologu). Për stomakun dhe zorrët (vizita te gastroenterologu), dhe mundësisht gastroskopi dhe kolonoskopi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

top
X